nauka korzystania z nocnika
- Dostawa
- Gdzie kupić
- Tęcza Grimms
- Jak wybrać prezent na chrzciny?
- Ergonomiczne nosidła Tula
- Szklana butelka dla niemowlaka
- Jak wybrać nocnik dla dziecka?
- nauka korzystania z nocnika
- Papierowe słomki
- Papierowe kubeczki
- Papierowe talerzyki - źródło dobrej zabawy i smacznych posiłków
- Zabawki dla dzieci
- zabawki dla niemowlaka
Nauka korzystania przez dziecko z nocnika to z jednej strony moment bardzo wyczekiwany przez rodziców, a z drugiej, wiążący się z licznymi obawami.
Odpieluchowywanie to w pewnym sensie jeden z pierwszych momentów, gdy rodzic próbuje dziecka czegoś nauczyć. Wiąże się z tym spora odpowiedzialność. Dobrze jest przygotować się do tego procesu, tak by przebiegł on łagodnie i bezstresowo i by uniknąć błędów, które mogą rzutować na dalszy rozwój dziecka.
W skrócie:
- gotowość dziecka
- wybierz odpowiedni moment
- oswajanie z nocnikiem
- przygotowanie na porażkę
- regresy
- presja i komentarze innych
Przystępując do odpieluchowania należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
Gotowość dziecka
Podobnie jak z raczkowaniem, chodzeniem, mówieniem — każde dziecko jest inne i rozwija się w innym tempie. To, że Zosia, Kasia, czy Tomek już żegnają się z pieluszką, nie oznacza, że nasze dziecko jest także na to gotowe. Nic na siłę. Zbyt wczesny trening nocnikowy przysporzy zarówno dziecku, jak rodzicom mnóstwo niepotrzebnych frustracji. Warto obserwować dziecko i przeanalizować -czy jest wystarczająco sprawne fizycznie by samodzielnie siadać i wstawać z nocnika, czy zaczyna się interesować własną fizjologią, czy odczuwa dyskomfort związany z pełną lub mokrą pieluchą, czy próbuje to zasygnalizować.
Odpowiedni moment
Nauka korzystania z nocnika jest trudna. To zupełnie nowy typ aktywności, który dziecko musi podjąć. Dobrze by było, by odbyła się w najlepszym możliwym momencie. Nie chodzi tylko o to, by dziecko było gotowe, ale by samo odpieluchowywanie miało miejsce wtedy, gdy w życiu dziecka nie następują żadne inne zmiany. Narodziny rodzeństwa, rozpoczęcie kariery żłobkowej, przeprowadzka — to nie jest dobry czas, by próbować zmienić nawyki dzieci i próbować zamienić pieluszkę na nocnik. Niech to będzie spokojny okres, który możemy w dużej mierze, bez stresu poświęcić na naukę korzystania z nocnika.
Oswajanie z nocnikiem
Odpieluchowywanie powinno się odbyć w jak najbardziej przyjaznej atmosferze - minimalizując wszelkie stresy. Dlatego nocnik warto kupić z wyprzedzeniem, tak by dziecko zdążyło się z nim oswoić. Jest to także okazja, by przekonać się, czy wybrany model jest odpowiedni dla dziecka. Nocniki dla dzieci występują w przeróżnych rozmiarach, kształtach — jedne mają bajery, inne są proste. Nocnik musi być dopasowany do dziecka, tak by wygodnie się na nim siedziało, by był bezpieczny. Jedne dzieci z powodzeniem będą korzystały z najprostszego modelu, innym przyda się dodatkowa motywacja w postaci dźwięków lub światełek.
Przygotowanie na porażkę
Może się okazać, że dziecko nie polubi się z nocnikiem za pierwszym razem. Należy się przygotować na taki scenariusz i przyjąć ze spokojem fakt, że odpieluchowanie może się po prostu nie udać. Należy wtedy po prostu poczekać i spróbować ponownie za jakiś czas. Pewne jest, że w przypadku zdrowego dziecka, kiedyś odpieluchowanie na pewno się uda.
Regresy
To także jeden z możliwych scenariuszy przy nauce korzystania z nocnika. Dziecko może się odpieluchować częściowo lub całkowicie, a po jakimś czasie okaże się, że konieczny jest powrót do pieluchy. Najczęściej taki regres wiąże się ze skokiem rozwojowym (dziecko rozwija się w innej dziedzinie) lub jakimiś wydarzeniami w jego życiu (powrót rodzica do pracy, pójście do żłobka, rodzeństwo itp.). Nie należy dziecka w żaden sposób karać lub wypominać mu utraty umiejętności. Podobnie, jak w przypadku nieudanego pierwszego odpieluchowania, trzeba uzbroić się w cierpliwość i spróbować ponownie za jakiś czas.
Presja i komentarze innych
Odpieluchowanie i nauka korzystania z nocnika to sprawa bardzo prywatna i w sumie intymna. Jakiekolwiek komentarze osób postronnych na ten temat powinno się traktować jak nie na miejscu i świadczące o niskiej kulturze zadającego pytanie lub komentującego. Wszak w przypadku dorosłych raczej nie wymienia się uwag na temat ich częstotliwości chodzenia do łazienki. Dzieci są różne — u jednych sprawdzi się szybkie, gwałtowne odpieluchowanie metodą „ściągamy pieluchę i już”, dla innych lepsza będzie stopniowe zaznajamianie się z nocnikiem i korzystanie z niego, a pozbycie się pieluchy, dopiero gdy czynności fizjologiczne będą kontrolowane. Nie ma jednej, idealnej metody.