Zabawki wspierające rozwój dzieci
Cz. 4. DREWNO i EKOTRENDY łączą siły w słusznej sprawie
Świadomość rodziców dotycząca zabawek dla dzieci jest co raz większa. Chętniej wybierane są te, które posłużą na lata, zostały wykonane z certyfikowanych, najlepiej naturalnych materiałów i przeszły wszelkie możliwe testy bezpieczeństwa. W obliczu większej dbałości o środowisko i zasoby naturalne oraz przy tym stopniowym odchodzeniu od plastiku, nie dziwi fakt, że stale rośnie zainteresowanie rodziców zabawkami drewnianymi. Wyjaśniamy więc, dlaczego warto obdarowywać nimi dzieci i jaki mają wpływ na ich rozwój.
- Dlaczego drewno?
- Jak rozwijają zabawki drewniane?
Dlaczego drewno?
W jednym z badań dotyczących rynku drewnianych zabawek dla dzieci zostały wyszczególnione powody, dla których rodzice zwracają się ku wyrobom wykonanym z naturalnych surowców. Wśród argumentów pojawiają się następujące zalety:
- nie zawierają szkodliwych substancji
- pozostawiają mniejszy ślad węglowy
- są bezpieczne
- przyjazne dla środowiska
- rozwijają wyobraźnię i logiczne myślenie
Dzięki takim cechom niemiecka rodzinna marka Grimm’s ze swoimi wyrobami od 1978 roku po dziś dzień trafia do dziesiątków tysięcy dziecięcych rączek na całym świecie. Twórcy naturalnych i pięknych w swej prostocie klocków czerpią garściami z założeń pedagogiki Montessori i waldorfskiej. A to koronny argument dla rodziców, dla których ważny jest rozwój kreatywności i wyobraźni ich dzieci. Są to zabawki otwarte, czyli takie, które pozwalają maluchom poznawać świat w ich własnym tempie, zgodnie z zainteresowaniami. Dzięki wyrobom z drewna olchowego, lipowego, bukowego i klonowego, dziecko ma szansę na poznanie wybarwienia, zapachu, a nawet smaku poszczególnych gatunków drzew. To kontakt z przyrodą, również w aspekcie estetycznym, gdyż na powierzchni ręcznie robionych klocków widoczne są wybarwienia, słoje, smugi świadczące o ich naturalnym pochodzeniu. Podsuwając dziecku zabawki ze zrównoważonej produkcji, dziecko uczy się, co znaczy jakość, być może w przyszłości będzie potrafiło odróżnić produkty z taśmy od tych, wykonanych z szacunkiem do ludzi (swoich pracowników, dostawców, klientów) i przyrody. Odpowiedzialność społeczna to coś, czego można się nauczyć i najlepiej robić to od najmłodszych lat poprzez zabawę.
W budowaniu świadomości ekologicznej najmłodszych pomagają również producenci zabawek, stawiający na motyw przewodni natury w swoich produktach. Brytyjczycy z Eatsleepdoodle z tematyką ekosystemu stawu czy dzikich motyli, przybliżają dzieci do przyrody. Kolorując torby, piórniki, obrusy czy podkładki na stół, uczą się, pogłębiają swoją wiedzę na temat różnorodności gatunków. Chłoną treści zupełnie przy okazji aktywności artystycznej.
Z kolei Rex London ze swoją misją obdarowywania bez okazji i sprawianiem radości drobnostkami, proponuje m.in. zbudowanie domku dla pszczół, zagranie w ścieżkę przyrodniczą w formie memo, a nawet obserwację owadów w dedykowanym pojemniku ze szkłem powiększającym. Wszystko dla amatorów przyrody i przyszłych biologów.
Jak rozwijają zabawki drewniane?
Jedną z zabawek Grimm’s polecaną przez logopedów są Szpulki na drewnianej podstawie. Podczas targów „9 lat dookołoa świata”, członkini Rady Ekspertów Baby&Travel, Bogusława Kwiecińska, neurlogopedka podkreśliła w swojej prelekcji, że to
„Zabawka, która bezpośrednio wpływa na naukę czytania”.
W swoim wystąpieniu certyfikowana terapeutka miofunkcjonalna I i II stopnia wskazała również na inne zalety produktu, wpływające na stymulację analizy i syntezy wzrokowej. Jak więc działają te niepozorne drewniane szpulki?
- Rozwijają rozumienie zależności przyczynowo-skutkowych.
- Rozwijają rozumienie instrukcji niewerbalnych opartych na pozawerbalnych założeniach.
- Rozwijają rozumienie wypowiedzianych przez terapeutę relacji, zależności i zasad wykluczania bądź włączania.
- Kształtują nabywanie kompetencji językowych- programowanie mowy i języka.
- Wspomagają przetwarzanie sekwencyjne (aktywizujące pracę lewej półkuli).
- Wzmacniają umiejętności dostrzegania różnic pomiędzy elementami i związków zachodzących między nimi.
Rodzimą marką, która stawia na rozwój pociech przez zabawę otwartą jest Linden. Klocki wykonane z drewna lipowego w charakterystycznym płóciennym worku z nadrukiem logo i listka to propozycja dla rodziców pragnących zająć dzieci na dłużej. W zestawie znajdują się inspiracje do zabawy, ale klocki Linden to przede wszystkim moc wielu innych zalet, takich jak:
- pobudzenie do kreatywnego myślenia i stymulowanie wyobraźni
- wpływ na rozwój kompetencji społecznych poprzez naukę współpracy
- doskonalenie zdolności manualnych
- ćwiczenie koncentracji oraz skupienia
- możliwość wykorzystania w placówkach edukacyjnych jako pomoc dydaktyczna
- potraktowania jako narzędzia terapeutycznego, animacyjnego itp.
Produkt jest polecany przez pedagogów, psychologów i terapeutów dziecięcych, co dla większości rodziców stanowi wystarczającą rekomendację do zakupu.
Twórcy drewnianych klocków i akcesoriów są zgodni w kwestii oddziaływania na dzieci zabawy otwartej. Aktywność, która zostaje wymyślona przez dzieci, wypływająca z ich kreatywności i nieskrępowanej schematami wyobraźni, potrafi rozwinąć maluchy w zaskakującym kierunku. Np. drewniany domek z magnetycznymi ściankami od Babai mógłby nim pozostać, gdyby nie to, że jest też:
- pretekstem do snucia opowieści rozwijających kompetencje językowe
- ciepłym i przytulnym mieszkankiem dla skrzatów i innych magicznych stworzeń
- elementem scenografii w wybornym przedstawieniu reżyserii Twojej pociechy
- narzędziem do manipulowania i budowania rozwijającym kompetencje małego konstruktora
Wszystkie cechy drewnianych zabawek, które rodzice doceniają i dla których je kupują zostały zebrane w wypowiedzi twórców marki Babai, przybliżających początki swojej działalności:
Nasza historia zaczęła się od zabawki. Zabawki, której szukaliśmy dla naszych dzieci.
Myśleliśmy o takiej, która wykonana będzie z naturalnych materiałów, bez narzucających się postaci, emocji i jaskrawych kolorów.
Myśleliśmy również, że byłoby wspaniale, gdyby miała ona minimalistyczny wzór i gdyby można było się nią bawić w domu, w podróży i zdecydowanie nie jeden raz.
By oddawała piękno przyrody i rozwijała twórczą wyobraźnię i jej nie ograniczała.