Darmowa dostawa od 199,00 PLN

Wyprawka do szpitala - niezbędne minimum

2019-02-08
Wyprawka do szpitala - niezbędne minimum

Wyprawka do szpitala to temat wielokrotnie wałkowany przez mamy spodziewające się dziecka. Słuchając koleżanek i członków rodziny, a także przeczesując Internet, możemy natrafić na mnóstwo sprzecznych porad, dotyczących tego, co przyszła mama powinna zabrać ze sobą do szpitala.

Na grupach i forach przyszłych rodziców bez problemu można znaleźć długie listy przedmiotów, które są niezbędnym elementem wyprawki do szpitala. Jednak czytanie Internetowych list nie powinno być pierwszą rzeczą, którą robi się, gdy przychodzi czas pakowania torby. Od czego więc zacząć?

Zanim zaczniesz pakować torbę
Najlepiej jest wejść na stronę szpitala, w którym zamierza się rodzić. W większości przypadków będzie tam opublikowana lista rzeczy, które są sugerowane w tym konkretnym szpitalu. Niektóre szpitale zapewniają pieluchy, podkłady poporodowe, inne — pierwsze ubranko dla dziecka. W niektórych nadal rodzi się w szpitalnej, a nie własnej koszuli. Jeśli na stronie nie ma takiej listy, trzeba po prostu zadzwonić na odział i poprosić o radę.

Jeśli mamy czas i możliwości — najlepiej jest odwiedzić oddział. Dzięki temu możemy sprawdzić, jaka temperatura panuje na oddziale (z reguły jest bardzo gorąco), czy w salach są szafy, ile miejsca jest koło łóżka. W wielu szpitalach sale są dosyć ciasne i warto bardzo ograniczyć wyprawkę, gdyż po prostu nie ma na nie miejsca.

Pakowanie wyprawki — założenia
W przypadku porodu siłami natury w szpitalu spędza się około 2 dni (około 5 w przypadku cesarskiego cięcia). Jeśli możemy liczyć na odwiedziny wystarczy spakować się na ten zakładany czas — w razie czego, ktoś nam brakujące rzeczy dowiezie. W szpitalu potrzebne są trzy zestawy rzeczy (potencjalnie trzy torby)
1) Rzeczy przydatne w trakcie porodu
2) Rzeczy dla mamy
3) Rzeczy dla dziecka.

Rzeczy przydatne w trakcie porodu
Tu wiele zależy od preferencji kobiety i wybranego sposobu porodu. O ile szpital dopuszcza taką możliwość (na szczęście większość już dopuszcza) warto zabrać ze sobą koszulę do porodu (a na wszelki wypadek dwie, gdyby pierwsza się pobrudziła lub przemoczyła), klapki, podkłady higieniczne (jeśli szpital ich nie zapewnia). Bardzo potrzebny jest zapas wody, coś do przetarcia twarzy (chusteczki odświeżające, wodę termalną), pomadka do ust. Tuż po porodzie przydadzą się podpaski poporodowe oraz jednorazowe majtki.

Torba dla mamy
Należy założyć, że najbliższe dni po porodzie spędzi się w koszuli nocnej. Niestety bardzo łatwo o ich ubrudzenie, dlatego warto mieć zapas 2-3, lub liczyć na to, że ktoś z rodziny wymieni je na czyste. Podpaski poporodowe zajmują dużo miejsca, ale niestety zużywa się ich bardzo dużo, dlatego warto znaleźć miejsce na spory zapas. Poród i karmienie piersią wywołują ogromne pragnienie — nie wahajmy się więc zaopatrzyć w kilka butelek wody. Oprócz tego potrzebne są kosmetyki (najlepiej jak najbardziej delikatne i hipoalergiczne), w tym mydło lub płyn do higieny intymnej. Niektóre szpitale sugerują płyny odkażające, ale obecnie wiele położnych je odradza. W pierwszych dobach życia dziecko z reguły dużo śpi — warto więc mieć ze sobą książkę, telefon i ładowarkę, tak by móc sobie zapewnić jakieś rozrywki.

Rzeczy dla dziecka
Tuż po porodzie dziecko ma zakładaną pieluszkę, ubierane jest w dwie warstwy ubrań (najczęściej body i pajacyk), zakłada mu się czapeczkę i zawija w rożek. O ile szpital nie zapewnia tych rzeczy — trzeba je ze sobą zabrać. W kolejnych godzinach i dniach przydają się oczywiście pieluchy, ubranka na zmianę (powinny być jak najbardziej komfortowe i nie uciskające, a także łatwe do zdjęcia — maluch będzie wielokrotnie ubierany i rozbierany do badań).

Maluszek zużywa dużo pieluch. Może mu się też ulewać — warto mieć spory zapas pieluszek tetrowych do wycierania i podkładania pod buzię. Kosmetyki dla dziecka z reguły nie są potrzebne — w dzisiejszych czasach położne sugerują, by o ile dziecko nie jest bardzo brudne — w ogóle zrezygnować z kąpieli w szpitalu. Przydać się może tylko coś do smarowania okolic pieluszkowych oraz sól fizjologiczną i waciki do przemywania oczu.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel