Wakacje z dziećmi na Półwyspie Helskim
2019-06-10
Zbliża się okres wakacji. Każda rodzina stanie przed wyborem odpowiedniego dla siebie miejsca do wypoczynku. Wybierając się na urlop z dziećmi szukamy z reguły takich miejsc, w których nie brakuje atrakcji dla dzieci. Dla tych którzy chcieliby spędzić urlop nad polskim morzem, w sposób aktywny, w bezpośrednim kontakcie z naturą i rozważają Półwysep Helski, poniżej kilka przydatnych informacji na temat tej okolicy oraz tego co ma ona do zaoferowania swoim gościom.
Bez względu na to gdzie na Półwyspie Helskim się zakwaterujemy – czy na polu kempingowym, czy w jednej z położonych tam miejscowości - ilość atrakcji jest bardzo duża. W piękne słoneczne dni - których wbrew ogólnie panującej opinii o polskim wybrzeżu, wcale nie ma tak mało - największą popularnością wśród dzieci i ich rodziców cieszy się bez wątpienia wypoczynek i zabawa na plaży.Półwysep Helski z uwagi na swoje ukształtowanie geograficzne, umożliwia dostęp do dwóch akwenów – do morza oraz zatoki. Do zabawy nad morzem raczej nie trzeba przekonywać żadnego dziecka. Przyjemny biały piasek, z którego powstają niesamowite budowle, niezliczona ilość pięknych małych muszelek, które można zbierać na pamiątkę lub do dekoracji piaskowych rzeźb oraz morskie fale, to to co najbardziej przyciąga.
Z perspektywy rodziców zaletą plaż półwyspu helskiego jest to, że nawet w szczycie sezonu nie są one przepełnione - zwłaszcza te położone na wysokości pól kempingowych. Liczba osób, która może wjechać na półwysep i się na nim pomieścić, jest ograniczona, dzięki temu na jego plażach pojęcie „parawaningu” nie występuje (ewentualnie tylko w miejscowościach), a do linii brzegowej można przedostać się swobodnie o każdej porze dnia i w każdym miejscu.
Kolejnym atutem większości plaż na półwyspie jest to, że od miejsca zakwaterowania do morza prowadzi relatywnie krótka i przyjemna droga – co jest szczególnie istotne dla tych rodziców, którzy bardzo często niosą na swoich plecach, ramionach i pod pachami liczne torby i akcesoria plażowe dla siebie i swoich pociech.
Z pola kempingowego wystarczy przejść przez ulice, tory kolejowe oraz mały nadmorski lasek i w 10 minut jest się na plaży. Alternatywą dla morza jest zatoka, która z reguły jest jeszcze bliżej miejsca zakwaterowania. Zatoka oprócz tego, że posiada ciepłą i płytką wodę, do której dość często prowadzi przyjemne piaszczyste zejście, ma także do zaoferowania dużą ilość wodnych atrakcji ruchowych dla dzieci. Dla młodszych są to zabawy przy użyciu pontonów, styropianowych desek, dmuchanych kółek i desek SUP, które pozwalają ćwiczyć równowagę oraz oswajać dzieci z wodą. Starsze dzieci mogą stawiać swoje pierwsze kroki na lekcjach windsurfingu, kitesurfingu, skimboardingu lub wakeboardingu, a po stronie morza także surfingu.
Bardzo trudno o drugie tak wyjątkowe miejsce w Polsce, a nawet w Europie, gdzie dzieci mogą uczyć się tylu różnych sportów wodnych w akwenie o tak płytkiej wodzie, co zdecydowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa. Wzdłuż półwyspu jest bardzo dużą ilość szkółek odpowiednio przystosowanych pod małych kursantów, oferujących dla nich zróżnicowane kursy.
Kiedy dzieci mają dość moczenia się w wodzie, czeka na nie dużo możliwości ruchu i zabawy na lądzie - kolorowe i atrakcyjne place zabaw, mini-rampy do jazdy na deskorolce, park linowy z różnymi poziomami trudności zarówno dla maluszków jak i starszych wczasowiczów.
Dostępne w wielu miejscach i dla każdego są trickboardy, czyli specjalne deski położone na wałku, które zapewniają świetny trening równowagi oraz mięśni całego ciała.
Wzdłuż półwyspu ciągnie się malownicza trasa rowerowa, na której oprócz rowerów spotkamy także rodziny i grupy przyjaciół na deskorolkach, longboardach, hulajnogach i rolkach. Trasy rowerowe prowadzą nie tylko wzdłuż głównej drogi, ale również przez piękny nadmorski las, który oprócz możliwości obcowania z pięknem przyrody, skrywa również tajemnicze bunkry z czasów wojny o grubości murów do 3 metrów, których historia dla dzieci bywa niezwykle fascynująca, a pokusa wejścia na bunkier lub do jego wnętrza często nieodparta. Jeśli nie zabraliśmy ze sobą swoich rowerów, to nic straconego. Na miejscu są liczne wypożyczalnie nie tylko z rowerami, ale także z przyczepkami oraz innymi pojazdami zarówno dla dorosłych jak i dzieci.
Kolejną atrakcją dla dzieci może być wycieczka pociągiem, który regularnie kursuje co kilkadziesiąt minut wzdłuż całego półwyspu.
Celem takiej krótkiej przejażdżki może być wesołe miasteczko w Jastarni, lody na molo w Juracie lub cieszące się duża popularnością Fokarium w Helu. O ustalonych godzinach odbywa się karmienie fok, w trakcie którego można podziwiać umiejętności tych mądrych i uroczych zwierząt połączone z prelekcją na ich temat. Z Helu można wybrać się w dalszą podróż – tym razem drogą wodną - promem, wodolotem, statkiem lub katamaranem przez Zatokę Gdańską do Trójmiasta.
Zakwaterowanie - oprócz bogatej bazy hotelowej oraz pensjonatów, ulokowanych w Helu, Juracie, Jastarni, Kuźnicy, czy Chałupach, oferujących standard dopasowany do wszystkich potrzeb, jest też duża część bazy noclegowej na polach kempingowych położonych pomiędzy tymi miejscowościami. Są to głównie przyczepy kempingowe lub domki holenderskie. Standard na polach kempingowych rośnie z roku na rok, oferując coraz przyjemniejsze zaplecze sanitariatów, lokali restauracyjnych, sklepów i infrastruktury dla dzieci. Urlop na polu kempingowym to rodzaj wypoczynku, który ma ogromną rzeszę swoich miłośników, ale nie musi być odpowiedni dla każdego. Zaletą jest na pewno kontakt z naturą, bezpośrednia bliskość zatoki i morza, spokój i cisza z dala od zgiełku i wrzawy nadmorskich miejscowości. Życie na polu kempingowym jest niezwykle atrakcyjne dla dzieci jak i dorosłych.
Hel to doskonałe miejsce do nawiązania znajomości wśród rówieśników, z których zdecydowana większość co roku powraca - często więc zawiązują się wieloletnie przyjaźnie. Maluszki pod okiem rodziców bawią się na przyległych do kempingu plażach od strony zatoki lub na placach zabaw, starsze bardzo często organizują się w grupy i wymyślają wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Życie na kempingu wpływa znacząco na wzrost samodzielności u dzieci. Wyposażone we własne kosmetyczki uczą się samodzielnie korzystać z sanitariatów, a w sklepikach na terenie kempingu uzupełniają brakujące produkty spożywcze. Uczą się też odpowiedzialności i komunikacji przemieszczając się w granicach kempingu i odwiedzając się nawzajem w swoich przyczepach i domkach.
Półwysep Helski pomimo mnóstwa swoich uroków i zalet, jak każde miejsce na ziemi na pewno ma też swoje wady i jest to już indywidualna decyzja każdego rodzica o tym, czy jest to odpowiednie miejsce na wypoczynek dla jego rodziny, czy też nie. Hel, jak potocznie mówi się na cały półwysep, nie należy do tanich miejsc. Pod dyskusje poddawana jest także czystość i jakość wody w zatoce.
Jak na całym polskim wybrzeżu gwarancji pogody nie mamy, choć w przypadku deszczu można wybrać atrakcje dla dzieci pod dachem - wybrać się do klimatycznego kina w Jastarni, odwiedzić jeden z hotelowych basenów lub wybrać się do Trójmiasta, gdzie zadaszonych atrakcji jest cała gama. W wietrzne dni plaża i cały akwen od strony zatoki jest dość zatłoczony. Dzieje się tak gdyż Półwysep Helski to mekka sportów wodnych tj. Windsurfing i Kitesurfing – w związku z czym na plaży zastaniemy dużą ilość latawców kitesurfingowych, desek i żagli windsurfingowych oraz spory ruch zarówno na plaży jak i w wodzie. Wymagana jest wówczas od rodziców większa czujność o bezpieczeństwo dzieci.
Pomimo tych kilku niedogodności, Półwysep Helski to wyjątkowe miejsce, zapewniające wiele atrakcji i niezapomnianych chwil swoim gościom, którzy wraz ze swoimi dziećmi chętnie powracają tu z roku na rok.
Zalety:
- szeroka możliwość aktywnego wypoczynku (płytka woda pozwala na bezpieczną naukę sportów wodnych)
- wyjątkowa atmosfera i pewnego rodzaju kameralność
- brak przepełnionych plaż
- częste korki na drodze wzdłuż Półwyspu
- dla osób nie uprawiających sportów wodnych wadą może być spory ruch przy plaży oraz w wodzie Zatoki Gdańskiej w wietrzne dni
- bardzo mało miejsc parkingowych wzdłuż półwyspu
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2019