Darmowa dostawa od 199,00 PLN

Ortodontyczny, dynamiczny, a może symetryczny? Czyli jak dobrać smoczek dla dziecka?

2024-05-07
Ortodontyczny, dynamiczny, a może symetryczny? Czyli jak dobrać smoczek dla dziecka?

dziecko_trzyma_smoczek

Szukasz tematu, który wywoła burzę w parentingowym towarzystwie, zapytaj, czy niemowlęciu trzeba kupić smoczek. Im liczniejsze towarzystwo tym dyskusja może okazać się barwniejsza. Od jednych dowiesz się, że po smoczek sięgają wyłącznie leniwi rodzice, którym nie chce się poświęcić uwagi własnemu dziecku. Inni będą stali na stanowisku, że smoczek jest remedium na wszystkie troski i potrzeby dziecka i doradzą by pozostał jego nieodłącznym przyjacielem do 5 roku życia.

Spis treści:

    1. Po co jest smoczek?
    2. Smoczek powodem problemów?
    3. Wybór smoczka a szeroka oferta na rynku
    4. Najważniejsze podziały smoczków
    5. Ostateczny wybór należy do dziecka

Po co jest smoczek?

    Smoczek to nie jest najnowszy wynalazek. Wymyślono go dawno temu, by:

  • ułatwić dzieciom proces oswajania otoczenia – liczba bodźców płynących do najmłodszych jest ogromna, a możliwości ich przetwarzania są nieco ograniczon;
  • wesprzeć rodziców w opiece nad niemowlęciem, która bywa trudniejsza, niż mogą to sugerować zdjęcia w mediach społecznościowych;
  • pomóc maluszkowi w zaspokojeniu silnego odruchu ssania – u niektórych bywa tak silna, że nie sposób jej zaspokoić, karmiąc piersią;
  • umożliwić oseskowi opanowanie emocji i frustracji, a w efekcie pozwolić wyciszyć się i zasnąć – nic nie zastąpi ramion rodzica, ale i one czasem bywają zmęczone codziennymi obowiązkami;
  • rozwiązać wiele różnych problemów – jest często zalecany wcześniakom lub maluszkom hospitalizowanym, by lepiej znosiły procedury medyczne;
  • zintensyfikować ćwiczenia mięśni i umiejętności, które będą potrzebne, gdy dziecko zacznie ssać pierś.
  • Czy smoczek jest powodem problemów?

    Pytanie zadane w ten sposób sugeruje, że są możliwe tylko 2 warianty odpowiedzi. To fakt, że nieprawidłowe używanie smoczka może być powodem problemów np. z wymową, zdrowiem zębów i zgryzem. Z drugiej strony wykazano jego dobroczynny wpływ na emocje maluszka. Należałoby więc w tym wypadku zadać pytanie –jakich zasad przestrzegać, by nie pozbawiać niemowlaka ukochanego dydusia, a przy okazji nie zrobić mu krzywdy?

  • Podawać tylko na żądanie i w razie potrzeby – nie wtykać do buzi non stop.
  • Regularnie czyścić i wymieniać – higiena i bezpieczeństwo to podstawa.
  • Dobrać odpowiedni rozmiar – kierować się rekomendacją producenta.
  • Postawić na konkretny rodzaj dopasowany do potrzeb.
  • Sprawdzić, czy materiał wykonania nie uczula dziecka.
  • Kategorycznie nie maczać w słodkich napojach!
  • Czym się różnią smoczki?

  • Posiadaniem opakowania (pudełeczka/etui) lub osłonki na część żującą.
  • Rozmiarem otworów wentylacyjnych w tarczy (im większe, tym lepiej)
  • Kształtem tarczy (np. koło, elipsa, kwiatek).
  • Wzorem i kolorem (kwestia gustu).
  • Opcją świecenia w ciemności.
  • Obecnością uchwytu.
  • dziecko_ze_smoczkiem_w_buzi

    Między innymi po to, żeby pomóc dziecku w zaspokojeniu silnego odruchu ssania. Są dzieci, u których potrzeba ta jest bardzo silna i nie da się jej zaspokoić jedynie piersią mamy. Smoczek pomaga w opanowaniu emocji, frustracji, w wyciszeniu i zasypianiu. Oczywiście nie ma to jak ramiona rodzica, ale nawet one czasem bywają zajęte domowymi obowiązkami lub rodzeństwem.

    Co ciekawe, smoczek bardzo często zalecany jest wcześniakom i dzieciom z różnymi problemami. Ułatwia on przetrwanie procedur medycznych, pomaga odciąć się od pełnego bodźców świata zewnętrznego a także ćwiczy mięśnie i umiejętności, które będą potrzebne, gdy dziecko zacznie ssać pierś.

    Smoczek powodem problemów?

    Nie będziemy jednak zaprzeczać temu, że smoczek może być powodem problemów np. z wymową, zdrowiem zębów i zgryzem. Jednak tak naprawdę, to nie smoczek jako taki jest źródłem kłopotów a sposób w jaki był używany: podawany zbyt często a w zasadzie wtykany dziecku do buźki non stop, niewymieniany, źle dobrany rozmiarem, maczany w słodkich napojach. Jeżeli będziecie unikać tych błędów smoczek nie wyrządzi waszemu dziecku krzywdy za to może pomóc i maluchowi i wam.

    smoczki hevea

    Wybór smoczka a szeroka oferta na rynku

    Wybór smoczka uspokajającego dla dziecka nie jest wcale prosty. Rynek oferuje wiele opcji a smoczki różnią się nie tylko rozmiarem (koniecznie należy wybrać taki, który będzie zgodny z wiekiem malca, nie kupujemy smoczków na wyrost ani nie używamy za małych).

    Na sklepowych pólkach znajdziecie smoczki w najrozmaitszych wzorach i kolorach. Będą różniły się kształtem tarczy (ważne by w żaden sposób nie uciskała ona nosa bez względu czy będzie okrągła, eliptyczna czy w kształcie motylka lub kwiatka). Jedne będą posiadały uchwyt inne nie. Część będzie wyposażona w pudełeczko a część będzie miała sprytne wieczko, które zatrzaśnie się, gdy smoczek spadnie zapobiegając jego zabrudzeniu. Różnice zaobserwujecie również w ilości i rozmiarze otworów wentylacyjnych w tarczy. One muszą być. Im jest ich więcej i im są większe tym lepiej. Są też smoczki otoczone tzw. „perłami sensorycznymi”, które mają imitować brodawkę sutkową mamy. Jednak najistotniejsze są różnice dotyczące „gumki”.

    Najważniejsze podziały smoczków

    I tu mamy pierwszy podstawowy podział na:

    • smoczki silikonowe – bezbarwna gumka, bezwonna i bezsmakowa; trwała, nie odkształca się;
    • smoczki lateksowe, kauczukowe – poznacie je na pierwszy rzut oka, bo są brązowe. Naturalny kauczuk jest bezpieczny, przyjemny, miękki, przypomina sutek, ale ma swój zapach i smak. Smoczki lateksowe szybciej się zużywają, „rozciągają” i odkształcają zdarzają się też sytuacje, gdy kauczuk wywołuje reakcję alergiczną. Po pewnym czasie gumka matowieje i staje się mniej estetyczna.

    Drugi istotny podział wynika z kształtu gumki ze względu, na który wyodrębniamy:

    • smoczki okrągłe – jak łatwo się domyślić gumka w nich jest okrągła nieco przypomina żarówkę, niektórzy mówią, że kształtem przypomina wisienkę;
    • smoczki płaskie lub symetryczne – spłaszczone po obu stronach tak, że nie ma różnicy, w którą stronę dziecko umieści smoczek w buzi;
    • smoczki anatomiczne lub inaczej smoczki ortodontyczne – mają bardzo charakterystyczny kształt nawiązujący do kształtu sutka podczas ssania, nieco wypukłe na górze, płaskie od spodu. To nie są smoczki, które „same trzymają się” buzi, współpraca malca jest konieczna. Smoczek anatomiczny dopasowuje się do kształtu buzi dziecka i uznawany jest za taki, który nie powoduje wad zgryzu a wręcz przeciwnie wspomaga jego prawidłowy rozwój.
    • smoczki dynamiczne - to smoczki, które mają prowokować właściwy tzn. naturalny sposób ssania. Bardziej miękkie w części, która znajdzie się w buzi, nieco twardsze u nasady. Rozciągają się i kurczą imitując „zachowanie piersi” podczas karmienia i dopasowując się do indywidualnego rytmu ssania dziecka. Dzięki temu smoczek nie zaburzy prawidłowego odruchu i nie będzie przeszkadzał w karmieniu piersią.

    jaki smoczek wybrać, smoczek symetryczny, smoczek srtodontyczny

    Dobra renoma smoczków jednoczęściowych

    Coraz popularniejsze są smoczki jednoczęściowe. Doskonałym przykładem są kauczukowe smoczki Hevea. Odlane są w całości: tarcza, uchwyt i główka, więc są bardzo bezpieczne (nic nie odpadnie) i higieniczne. Nie ma trudno dostępnych szczelin, łączeń zakamarków, które byłyby problematyczne podczas mycia. Ponieważ całe wykonane są z naturalnego kauczuku, są miękkie i mogą służyć jako gryzak.


    Ostateczny wybór należy do was

    Bez względu na to, który smoczek wybierzecie jako ten najlepszy waszym zdaniem i tak ostatnie „słowo” będzie należało do waszej pociechy. Niestety dzieci mają bardzo różne preferencje i może okazać się, że nie to jest dobre co jest dobre tylko to co lubi wasze dziecko.

    Zachowajcie środki ostrożności

    Na koniec słowo ostrzeżenia – pamiętajcie, że smoczek musi mieć atest, nie może zawierać BPA, musi być dobrany do wieku dziecka i regularnie kontrolowany. Jakiekolwiek, nawet najmniejsze znaki zużycia, osłabienia elementów oznaczają, że smoczek trzeba niezwłocznie wymienić by nie stwarzał niepotrzebnego zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka.

     

    smoczki hevea

     

     

    Pokaż więcej wpisów z Maj 2024
    Zaufane Opinie IdoSell
    4.85 / 5.00 68 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2022-05-21
    Super!
    2022-01-04
    Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
    pixel