2019-11-28
Nie tylko kalendarz. Do adwentowych celebracji doskonale nadaje się pierścień Grimm's
W tym roku adwent wypada 1 grudnia. To okres przygotowania do Bożego Narodzenia, wzmożonego i - co najważniejsze - radosnego oczekiwania na ostateczne przyjście Chrystusa. Czas adwentu obfituje w rozmaite zwyczaje i symbole. Jednym z najbardziej znanym jest kalendarz adwentowy, ale należy do nich także zaliczyć wieniec w postaci okręgu, składający się z gałązek choinki na których umieszcza się cztery świece , a także lampion - rodzaj lampki, wykonanej w kształcie zamkniętego czworoboku. Wewnątrz lampionu umieszcza się świece.
A czy można czymś tę tradycję urozmaicić? Naturalnie! W trakcie adwentu upływające dni do wigilii można odliczać nie tylko klasycznym kalendarzem z czekoladkami, lecz czymś nawet ambitniejszym - spiralą Grimm’s. To drewniany dekoracyjny zestaw urodzinowy lub adwentowy właśnie. Wykorzystując ozdobne figurki (jest ich do wyboru mnóstwo - np. motyl, lis, kwiat, grzyb, wiatrak, dom, gwiazda, ptak lub miniaturka tęczy), kasztany czy świeczki z pszczelego wosku, można stworzyć z niego wspaniałą dekorację. Oczywiście na spirali można ułożyć także widokówki czy zdjęcia, cała konstrukcja pozwala stworzyć atrakcyjne i pomysłowe ornamenty.
Zobacz też: Sposób na nudę u dzieci? Naucz je dobrze sobie znanych gier i zabaw
Do wyboru są różne wersje pierścienia - kolorystyczne i naturalna. Każdy z nich składa się z 8 elementów z drewna lipowego, z których wszystkie mają po trzy otwory. Łącznie spirala posiada więc ich 24. Drewno pomalowane jest nietoksycznym olejem na bazie roślinnej. Całość po złożeniu osiąga średnicę 40 cm i od razu przyciąga swoim naturalnym wyglądem i "ciepłym" zapachem.
Przeczytaj: Jak rozwinąć pasje naukowe dziecka przy użyciu ciekawych zabawek?
Dopiero co o adwentowych zwyczajach wpis blogowy popełniła Katarzyna Frencza-Sito, autorka popularnego bloga Kukumag.pl oraz mama czwórki maluchów, architekt i blogerka. We wpisie i nagranym na YouTubie wideo tłumaczy, jak można układać pierścień i ozdoby. Co ciekawe, takie pierścienie są w Niemczech (tam mieszka) podczas adwentu bardzo popularne, chociaż sam pomysł kalendarza adwentowego narodził się jeszcze w XIX wieku właśnie za sprawą niemieckich protestantów.
Dodajmy na koniec, że pierścień jest bezpieczny dla dzieci; certyfikowany zgodnie z normą FSC i ma prestiżową pieczęć "Made-by-Nature". To doskonały wyróżnik w tym podniosłym czasie.