Darmowa dostawa od 199,00 PLN
2020-04-08

Jak zapewnić dzieciom rozrywkę wiosną w domu? Spróbuj innowacyjnej deski do balansowania Wobbel

Obecnie wszyscy jesteśmy zmuszeni zostać w domach, nawet przez okres świąt wielkanocnych i dłużej. Jak więc zorganizować rozrywkę dzieciom, które rozpiera energia? Rewelacyjnym rozwiązaniem jest drewniana deska do bujania i balansowania Wobbel, która posłużyć może do różnych ćwiczeń i zabawy ruchowej. Pomoże maluchom rozwinąć sprawność ruchową, czyli dużą motorykę. Można jej użyć jako podestu, podnóżka, stolika czy kołyski dla zabawek. Wkomponuje się w każde wnętrze jako stylowy dodatek.


Pierwszą na rynku i unikatową deskę stworzyła Hannelore Blaauw - mama trójki dzieci, pracująca jako specjalistka od marketingu. W ten sposób chciała pomóc swojemu autystycznemu synkowi, nie narzucając mu jednocześnie ćwiczeń służących dogonieniu rówieśników w poszczególnych etapach rozwoju. Zaprojektowana przez nią drewniana i wygięta w kształt kołyski deska okazała się idealnym rozwiązaniem. Może ona posłużyć do trenowania dużych grup mięśni i rozwijania poczucia świadomości własnego ciała, jego położenia w trójwymiarowej płaszczyźnie, zmysłu równowagi, a także ogólnej sprawności fizycznej całego ciała. Deska Wobbel świetnie się sprawdziła i spodobała innym dzieciom, więc kreatywna Holenderka założyła markę Wobbel i kontynuuje projektowanie desek balansujących.

Rozwój poprzez zabawę – idealne połączenie

Podstawowa zaleta deski to możliwość balansowania i bujania. Dzięki niej można ćwiczyć powtarzalne ruchy, takie jak rytmiczne kołysanie i huśtanie. Tego typu aktywność bardzo istotnie wpływa na umiejętności zwane dużą motoryką - chodzenie, bieganie, skakanie, czołganie i turlanie się, a w starszym wieku również jazda na rowerze czy pływanie. One z kolei wpływają na motorykę małą, czyli zdolności manualne - rysowanie, malowanie, pisanie, lepienie i rzeźbienie. Ta zabawa pomaga w rozwoju umysłu i kształtowaniu się połączeń nerwowych, czyli w bezpośredni sposób wpływa na możliwości intelektualne dziecka. Ma ono też okazję do uczenia się zdolności koncentracji. Dlatego deska Wobbel polecana jest szeroko przez fizjoterapeutów.

Zobacz też: W co się bawić? 100 propozycji dla dzieci i rodziców

Pozytywny wpływ bujania, balansowania i huśtania na rozwój dzieci wskazuje Katarzyna Korczyk - pedagog, nauczycielka w przedszkolu i certyfikowany terapeuta ręki. - Aktywności te stymulują układ przedsionkowy, który według założeń integracji sensorycznej stanowi podstawę do pobudzania innych zmysłów, ponieważ wszystkie są przetwarzane w odniesieniu do niego. Deska do balansowania zachęca do aktywności fizycznej zarówno dzieci, jak i dorosłych – mówi. - Dzięki niej możemy wspierać rozwój motoryki, koordynację ruchową, planowanie ruchu, koncentrację, cierpliwość i kreatywność. Zabawka ta ma wiele możliwości zastosowania, a ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia. Możemy wykorzystać ją do bujania, balansowania albo zjeżdżania - podkreśla.


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wobbelyoga® (@wobbelyoga)


Deska do balansowania Wobbel została bardzo pozytywnie oceniona na świecie i w Polsce, gdzie w 2019 r. zdobyła tytuł Zabawki Roku w konkursie portalu Zabawkowicz.pl.

Joga i alternatywa dla zajęć W-F

Do wyboru mamy 16 podstawowych ćwiczeń bazujących na jodze, które opracowały Rianne Roodbeen i Judith Koe. Rianne pracuje jako pedagog i nauczycielka jogi dla dzieci w Amsterdamie. Codziennie dzieli się swoją wiedzą na temat technik z wykorzystaniem desek do balansowania z innymi nauczycielami dziecięcej jogi. Z kolei Judith jest nauczycielką tao yin (rodzaju terapii ruchowo-oddechowej) i vinyasa jogi (dynamicznej techniki zmiany pozycji i synchronizacji ruchu z oddechem). Prowadzi zajęcia dla nastolatków i dorosłych z wykorzystaniem desek. Poza tym pracuje w instytucie zdrowia psychicznego dla młodzieży, gdzie pomaga chłopcom i dziewczętom cierpiącym na zaburzenia odżywiania. Jest także uniwersyteckim wykładowcą pedagogiki.



Ćwiczenia na deskach Wobbel są doskonałe ze względu na niestabilne ułożenie ciała. Dlatego stanowią większe wyzwanie niż klasyczne ich wersje. Dzieci indywidualnie lub w grupach mogą np. ćwiczyć pozycję „łódka” w której trzeba usiąść na środku, stopy położyć na desce, złapać rękami krawędzi i unieść powoli nogi aż będą wyprostowane. Wtedy należy puścić krawędzie i wyprostować przed sobą także ręce. Tak właśnie zaczyna się wiosłowanie w łódce. Inną propozycją jest „myszka”. W tym przypadku trzeba klęknąć na desce, usiąść na piętach, skłonić się do przodu i położyć ręce do przodu. Warunkiem jest przy tym być cichutko jak myszka. Dodatkowo rodzice lub rodzeństwo mogą też w tym czasie narysować coś palcem na plecach szkraba lub wymasować je.  


Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Wobbelyoga® (@wobbelyoga)


Estetyczny design i praktyczna strona

Deska służy głównie do ćwiczeń i zabawy w ruchu, ale jest o wiele bardziej wszechstronna. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ćwiczyli na niej dorośli. Dzieci mogą używać jej jako bujaka do oglądania telewizji. Możemy wykorzystać ją jako podest, stolik lub kołyskę dla lalek lub misiów, wygodne siedzisko albo element toru dla autek. W domu może również stanowić gustowną i elegancką, ale nierzucającą się w oczy dekoracje wnętrza. Jest trwała i mocna. To dlatego, że została wykonana z najlepszej jakości drewna bukowego z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council) i innych ekologicznych materiałów. Do malowania użyto półprzezroczystego lakieru na bazie wody, a niektóre modele są podklejone od spodu filcem, co chroni podłogę.

Czytaj również: Wyprawka do przedszkola. O czym trzeba pamiętać?

Wybierać możemy spośród różnych wersji. Producent opracował deski strice dla dzieci (Wobbel Starter, która wytrzyma ciężar do 100 kg) oraz dla starszych (Original i XL, na których mogą bujać się wszyscy ważący nie więcej niż 200 kg). Nie brak też takich mniej wypukłych - dla miłośników karuzeli (Wobbel 360), a wszystkie są w różnych kolorach sklejki.

Jak widać, deska Wobbel przyda się jako doskonała zabawka rozwijająca dziecięca dużą motorykę (najbardziej intensywnie kształtującą się w wieku przedszkolnym) i ogólną sprawność ciała. Zabawy przy jej użyciu bardzo szybko zaprocentują w rozwoju dziecka. Istotnym argumentem by się nią zainteresować jest też fakt, że może być niezwykle przydanym gadżetem w każdym domu.

Ze wszystkimi propozycjami możemy zapoznać się tutaj.

Prezentujemy wszystkie warianty ćwiczeń Wobbel joga, opracowanych przez Rianne Roodbeen i Judith Koe.


Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.85 / 5.00 68 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-05-21
Super!
2022-01-04
Bardzo dobra profesjonalna obsługa.Personel pomocny dla klienta
pixel