Jak wspierać dziecko w nauce picia z butelki?
Kiedy mijają kolejne miesiące życia Twojego malucha, nagle zauważasz, że jego umiejętności wchodzą na zupełnie inny, wyższy poziom. Wzmocniona koordynacja ręka-oko i samodzielne trzymanie przedmiotów stają się faktem. To następne kamienie milowe w rozwoju Twojej pociechy, których naturalną konsekwencją jest nauka picia z butelki. Jak zatem przygotować się do tego wyzwania i z jakimi trudnościami przyjdzie Ci się zmierzyć? Poniżej rozwiewamy najczęstsze wątpliwości pojawiające się u rodziców dzieci rozpoczynających trening picia z butelki. W zaledwie kilku krokach przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z nauką korzystania z bidonu, które pozwolą rodzicom oswoić się z tematem.
ZACZNIJ OD SIEBIE
Przekroczenie magicznej granicy 4 miesiąca życia to najlepszy czas, by zacząć trenować umiejętność picia z butelki. Szczególnie że poza mlekiem, można sięgnąć po płyny, będące całkiem nowym doznaniem dla Twojego dziecka. Za chwilę zaczniesz również rozszerzać dietę swojego malucha, więc warto najpierw potrenować picie. Jednak nauka tej nieznanej kompetencji nie należy ani do łatwych, ani do szybkich, np. wymaga opanowania przez dziecko całkiem nowego sposobu oddychania.
CZTERY STOPNIE WTAJEMNICZENIA
Intuicyjnie każdy rodzic czuje, że otwartość, bliskość i czułość mają ogromne znaczenie dla powodzenia całej akcji. Aspekt psychologiczny, towarzyszenie dziecku może okazać się antidotum szczególnie na pierwsze próby zakończone odmową. Wielu specjalistów podkreśla wielką wagę odpowiedniego momentu podania butelki. Dobrze, by dziecko było wypoczęte, radosne i wykazywało zainteresowanie nowym przedmiotem. Rodzic jest najlepszym obserwatorem swej pociechy, więc doskonale potrafi wyczuć właściwą chwilę na kontynuowanie nauki. Zmuszanie może tylko skutecznie zniechęcić, a przecież o entuzjazm tu chodzi. Równie istotna jest systematyczność prób, powtarzalność, tak, by picie z butelki stało się codziennym nawykiem.
Niektórzy specjaliści mówią o czterostopniowym procesie nauki picia: od butelki ze smoczkiem, przez rurkę/słomkę, po ustnik i wreszcie kubeczek. Jednakże równie mocno akcentują fakt, że każde dziecko jest inne, rozwija się w swoim tempie i może niektóre etapy pominąć. Zatem niech nie niepokoi Cię, gdy Twój maluch od razu sięgnie po bidon ze słomką. Tylko pamiętaj, by wybrane przez Ciebie akcesoria były produktami najwyższej jakości, rekomendowanymi przez inne mamy, a przede wszystkim by były sprawdzone przez specjalistów w tej dziedzinie. Właściwie dobrane, staną się nie tylko pomocne Twojemu maluchowi w wykształceniu nowych odruchów, ale też okażą się wsparciem dla Ciebie jako rodzica, szukającego najlepszych rozwiązań.
STOPIEŃ PIERWSZY — BUTELKA ZE SMOCZKIEM
Najmłodsze pociechy w większości przypadków rozpoczną swoją przygodę z piciem (zwłaszcza mleka) od butelki ze smoczkiem. To całkiem osobna grupa produktów o specyficznych właściwościach, dopowiadających na wyśrubowane oczekiwania rodziców. Jeśli zastanawiasz się nad doborem butelki dla niemowlaków, zwróć uwagę na:
- Bezpieczne i trwałe wykonanie, najlepiej z tworzywa klasy medycznej;
- Odporność na wysokie temperatury tak, by można było ją sterylizować i myć w zmywarce;
- Ergonomiczny kształt uchwytów ułatwiający trzymanie butelki maluchowi;
- Lekkość i antypoślizgowa powłoka ułatwiającą podnoszenie przez dziecko;
- Praktyczną i czytelną podziałkę umożliwiającą bezproblemowy odczyt pojemności;
- Wymienny smoczek i opcja dostosowania go do odpowiedniej grupy wiekowej;
- Nieskomplikowaną konstrukcję ułatwiającą czyszczenie zakamarków.
Wszystkie wymienione opcje posiada butelka dla niemowląt b.box. Została wykonana z PPSU i łączy w sobie wszystkie najlepsze właściwości produktu przeznaczonego do karmienia dzieci.
Jeśli interesują Cię akcesoria dla niemowląt klasy premium, zwróć uwagę na szklaną butelkę ze smoczkiem Everyday Baby. Poza wieloma zaletami praktycznymi, jak np. antypoślizgowa powłoka, posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka w zakresie swoich walorów użytkowych. Unikalny jest materiał, z którego wykonana jest butelka. To borokrzemowe szkło ultrawytrzymałe i trwałe, a przy tym całkowicie bezpieczne.
Wśród wyjątkowych butelek dla niemowląt na uwagę zasługują butelki i termobutelki Pura, dostępne w kilku różnych pojemnościach. Wykonane ze stali nierdzewnej i pokryte silikonem, są idealne na niepogodę i ekstremalne warunki podczas spacerów. Jako jedyne posiadają certyfikat nietoksyczności i są po prostu nie do zdarcia.
Stając przed wyborem butelki ze smoczkiem, zawsze warto zastanowić się, czy to jest właściwy czas na zmianę sposobu karmienia. Dobrze też jest przeanalizować, czy produkt, na który się decydujesz, sprawdzi się właśnie u Ciebie. Na pewnie nie bez znaczenia powinna być kwestia wyważonego przepływu mleka przez smoczek, która ułatwia przejście z karmienia piersią do butelki dla niemowląt. Niemniej istotne są właściwości antykolkowe smoczków (np. b.box) lub cały system zapobiegający powstawaniu gazów u maluchów (np. Pura czy Everyday Baby).
STOPIEŃ DRUGI — BUTELKA Z USTNIKIEM
Etapem pośrednim między piciem z piersi lub przez smoczek a bidonem jest zazwyczaj butelka z ustnikiem. Silikon albo plastik – tak wyglądają propozycje materiałów oferowanych przez producentów. Ustniki dostosowane do wieku powinny być szerokie i ergonomiczne, by stale regulować ilość przepływającego napoju. To dobre rozwiązanie dla rodziców, których dzieci z powodzeniem ukończyły trening chwytu i oswoiły się z butelką, ale wciąż nie mają dostatecznie wyćwiczonych mięśni zlokalizowanych wokół ust. Taka butelka lub kubeczek zazwyczaj posiada uchwyt ułatwiający trzymanie, dlatego małe rączki Twojego dziecka z pewnością poradzą sobie z zadaniem. Na tym przejściowym etapie istotna będzie również szczelność produktu oraz zintegrowanie z ochroną na ustnik, zapobiegające rozlewaniu i pozwalające utrzymać go w czystości. Te wskazówki wzięli sobie do serca twórcy termobutelki Pura z ustnikiem niekapkiem, którzy hołdują idei, że to butelka powinna dostosowywać się do sposobu ssania Twojego dziecka, a nie odwrotnie. Dlatego też posiada końcówkę z zaworem przeciwdziałającym rozlaniu, która umożliwia szybki przepływ, a przy tym rozwój zębów i dziąseł, a jej szeroka szyjka pasuje do innych modeli tego producenta. Nie do przecenienia są także cechy właściwie termosom oraz unikalna kolorystyka, mogąca zaciekawić malucha. B.box z kolei oferuje końcówkę z ustnikiem 4 m+ , zintegrowaną z pokrywką. Jest on silikonowy i miękki, przez co pozwala opanować drugi etap treningu picia z butelki. To wygodne i ekonomiczne rozwiązanie dla rodziców, gdyż stanowi część kompletnego zestawu, który pozwoli harmonijnie przejść przez cały proces nauki picia. Posiada bowiem zarówno smoczek, ustnik, jak i słomkę i kubek.
Ustnik, który zapobiega kapaniu posiada w swojej ofercie także Everyday Baby, czyli producent klasy premium, oferujący butelki szklane pokryte antypoślizgowym silikonem. Tu również znajdziemy poręczne uchwyty, ale i jakość wpisaną w DNA marki.
KULTOWY BIDON ZE SŁOMKĄ
Słomka często wskazywana jest jako kolejny etap wtajemniczenia w naukę picia płynów poza mlekiem. Rurka, zwana też słomką, to element wyposażenia bidonu, który pokochały dzieci i rodzice. Kształt tego akcesorium niejako wymusza na maluchu ćwiczenia mięśni ust i języka, ale też sprzyja rozwojowi szczęki. Dziecko, które opanuje picie przez słomkę, może już spokojnie przejść do dalszych etapów nauki, dedykowanych dzieciom starszym. Specjaliści logopedzi rekomendują trening picia przy użyciu rurki. Na temat bidonu b.box sippy cup wyposażonego w słomkę, wypowiedziała się mgr Justyna Gierosz– logopeda kliniczny:
Słomka to niezwykle wygodne i bezproblemowe rozwiązanie, szczególnie na spacerze. Producenci prześcigają się w opatentowywaniu usprawnień, które jeszcze bardziej ułatwią dzieciom trening. B.box postawił na obciążoną słomkę, która pozwoli twojemu maluszkowi wypić napój do ostatniej kropli, nawet przechylając go do góry nogami. Ta innowacyjna rurka wyposażona jest w unikalny dwukierunkowy zawór oraz wzmocnioną pokrywkę, co w połączeniu z uszczelką zapewnia hermetyczne zamknięcie. Profilowane uchwyty, wymienne elementy czy łatwość w czyszczeniu to kolejne zalety bidonu zakończonego słomką. Na praktyczny wymiar picia przez słomkę postawili twórcy termobutelki Pura z silikonową słomką i silikonowym rękawem oraz pokrywką.
Dwuczęściowa konstrukcja słomki pozwala dziecku pić, trzymając butelkę w pozycji pionowej (z przymocowaną prostą słomką) lub przechylając butelkę (z wyjętą prostą słomką). Bidony ze słomką to również niezbędne akcesorium starszaka, który w przedszkolu czy szkole, ma coś do picia zawsze pod ręką. Lekki, poręczny, a jeśli dodatkowo jest ozdobiony cieszącym oko kolorowym wzorem, to wszelkie wątpliwości zostają rozwiane. Np. Bidon ze słomką Dzikie Zwierzęta firmy Rex London, ucieszy praktycznych rodziców zainteresowanym ciekawym wzornictwem. Nieco więcej uwagi wymaga szklany bidon Everyday Baby. By zwiększyć komfort i bezpieczeństwo użytkowania przez dzieci, wykonany został z bezpiecznego szkła i dodatkowo pokryty antypoślizgowym i miłym w dotyku silikonem.
KUBEK WIEŃCZY DZIEŁO
Dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia, najczęściej mają za sobą pierwsze próby picia z kubeczka. To najlepszy czas, by skorzystać z butelki b.box zaopatrzonej w końcówkę zaprojektowaną tak, by dziecko bez niepotrzebnego bałaganu nabyło zdolność picia z kubka klasycznego.
To rozwiązanie pozwala widzieć płyn i kontrolować stopień przechylenia kubeczka. Specjaliści podkreślają, by w czasie przechodzenia z butelki na kubeczek, uważnie obserwować swoje dziecko. Jeśli Twój szkrab stabilnie siedzi i wprawił się w jedzeniu gęstszych pokarmów, możesz zaproponować mu picie wody z całkiem nowego naczynia. Kubki dedykowane do nauki picia wyglądem najczęściej przypominają te, przeznaczone dla dorosłych, jednak są dodatkowo chronione przed rozlaniem szczelną zakrętką, a także mają specjalne wyprofilowane brzegi. Pokrywka kubka treningowego b.box pozwala pić jak ze szklanki, jednocześnie zapobiegając nadmiernemu rozlewaniu płynu przy przechyleniu kubeczka. Dzięki temu, że jest przezroczysta, dziecko widzi napój i może oceniać jak bardzo nachylić kubeczek. Zanim jednak nauka picia z kubeczka wejdzie na wyższy poziom, dziecko musi opanować nowy sposób oddychania: wciąganie powietrza nosem i wydychanie ustami. To trudne, lecz w miarę upływu treningów stanie się naturalnym odruchem Twojego malucha.
RADOŚĆ Z SAMODZIELNEGO PICIA
Niezależnie od tego, na którym etapie nauki picia jesteś ze swoim dzieckiem, musisz pamiętać, że wszystkie elementy powinny być systematycznie myte, wyparzane i wymieniane. Zarówno w przypadku smoczków, ustników, jak i słomek, zapoznaj się z zaleceniami producentów, tak, by butelki, bidony i kubeczki mogły cieszyć Cię przez naprawdę długi czas. Nauka picia to wieloetapowy proces, który dzięki doborowi odpowiednich akcesoriów może stać się naprawdę fascynującą przygodą dla całej rodziny. Nie ma nic piękniejszego niż obserwowanie rozwoju własnej pociechy, która poznaje świat i uczy się zupełnie nowych umiejętności.