Jak dbać o ząbki i dziąsła niemowlaka?
2020-04-15
Systematyczna profilaktyka to hasło, które w tematyce higieny dziecięcej jamy ustnej powinno przyświecać wszystkim świeżo upieczonym rodzicom. Troska o dziąsła dziecka będzie w przyszłości owocować zdrowiem zębów mlecznych, a to z kolei zagwarantuje lepszą kondycją zębów stałych. Z poniższego poradnika dowiecie się zatem, jakie produkty do pielęgnacji warto wybrać, aby krok po kroku zadbać o właściwą higienę jamy ustnej waszego malucha. I to od pierwszych miesięcy jego życia!
Zanim wyrosną ząbki - czyli rola gryzaków masującychW pierwszych dniach życia, higiena jamy ustnej dziecka polega głównie na przemywaniu dziąsełek za pomocą gazy. Ta czynność około trzeciego miesiąca życia powinna płynnie przejść w masowanie jego dziąseł przy użyciu specjalnie przeznaczonych do tego gryzaków. Dobrze sprawdzą się klasyczne gryzaki masujące wykonane z naturalnej gumy, silikonu (o właściwościach chłodzących), bądź drewna wykończonego nietoksycznymi olejami pochodzenia roślinnego. Tego typu gryzaczki mają różnorodne właściwości. Posiadają wygodne uchwyty dopasowane do maleńkich rączek, a ich starannie zaprojektowany kształt pozwala dotrzeć nawet do najdalej położonych zębów trzonowych (doskonałym przykładem jest gryzak pierwszy klejnot. Ponadto posiadają ciekawy design, który przyciągnie uwagę nawet najmłodszych dzieci.
Gryzaki mogą stać się nie tylko pomocnikiem uśmierzenia bólu ząbkowania, ale też kompleksowym narzędziem pozwalającym utrzymać higienę jamy ustnej niemowlaka. Mowa tutaj o gryzakach, które są jednocześnie namiastką pierwszej szczoteczki do zębów. Szczoteczki – gryzaczki nie tylko wymasują rozpulchnione od ząbkowania dziąsła, ale też, dzięki swojej teksturze, skutecznie wyczyszczą jamę ustną. Przykładem może być gryzak Matchstick Monkey, który na pierwszy rzut oka wygląda jak zabawka (co na pewno ułatwi dziecku zaprzyjaźnienie się z nim) lub szczoteczka- gryzaczek w kształcie malinki.
Na tego typu szczoteczki - gryzaczki można nakładać pastę (pamiętając o tym, że dziecko do 3 roku życia nie może używać pasty z fluorem) lub żele kojące. Te akcesoria są wyjątkowo delikatne, miękkie, a przy tym bardzo funkcjonalne. Oprócz funkcji higienicznych oraz uśmierzających ból, pomagają w rozwoju mózgu, w rozwoju szczęki, zębów trzonowych, a także stymulacji właściwego rozwoju zgryzu dziecka.
Pierwsza szczoteczka – czyli co robić, gdy zaczynają się pojawiać pierwsze ząbki
Nauka pierwszych nawyków higieny jamy ustnej zaczyna się od pierwszej szczoteczki. Z częstym czyszczeniem zębów pomoże oswoić się dziecku szczoteczka treningowa. Tego typu szczoteczka powinna posiadać elastyczną, silikonową formułę, aby delikatnie masować oraz czyścić jamę ustną oraz odpowiednie uchwyty pozwalające na bezpieczne, samodzielne użytkowanie przedmiotu przez dziecko. Szczoteczka treningowa łączy w sobie funkcję gryzaczka i szczoteczki ze znaczną przewagą szczoteczki.
Kolejnym krokiem może być szczoteczka silikonowa, która swoim wyglądem już prawie całkowicie przypomina szczotkę do zębów dla dorosłych. Maluch przy jej użytkowaniu nauczy się trzymania szczoteczki w klasyczny sposób. Ten przedmiot jednak nadal musi być dostosowany do wieku dziecka, dlatego ważne, aby nadal był miękki i silikonowy oraz aby posiadał osłonkę zabezpieczającą wsunięcie szczoteczki zbyt głęboko do buzi.
Co zamiast… – czyli, gdy chcemy zastąpić wiele przedmiotów jednym
Co z minimalistami? Otóż, jeśli zależy nam na prawidłowym rozwoju dziecka, troszczymy się o jego higienę, ale jednocześnie nie chcemy kupować co miesiąc innego przedmiotu, to z pomocą przychodzi nam soniczna szczoteczka dla dziecka. Jest to przedmiot bezpieczny nawet dla najmłodszych dzieci, głównie dzięki wymiennym końcówkom, które są dostosowane do potrzeb małych użytkowników w wieku od urodzenia do 18 miesiąca oraz dzieci powyżej 18 miesiąca życia.
Szczoteczka soniczna u maluchów delikatnie (ale skutecznie) wymasuje obolałe dziąsła, dbając przy tym o ich czystość. A w przypadku trochę starszych dzieci wyczyści przestrzenie między zębowe, docierając przy tym do wszystkich ząbków, czego może nie zrobić mało wprawna rączka dziecka podczas czyszczenia zębów zwykłą szczoteczką. Na pewno znajdą się przeciwnicy tego rozwiązania, którzy jako wadę przedmiotu będą wskazywali brak ćwiczenia nawyków higienicznych.
Jednak oczywiście taka szczoteczka nie wyklucza posiadania przez dziecko manualnej szczoteczki silikonowej, która sprawnie wyćwiczy wszystkie niezbędne nawyki. Podsumowując, pielęgnacja i higiena jamy ustnej niemowlaka może być podzielona na kilka etapów: gryzaki, szczoteczki masujące (szczoteczko - gryzaki), szczoteczki treningowe, szczoteczki silikonowe lub przedmioty o całościowym zastosowaniu, czyli szczoteczki soniczne.
Wszystkie wymienione produkty są przeznaczone dla maluchów w wieku od trzeciego do dwunastego miesiąca życia, jednak oczywiście każdy rodzic doskonale zna swoje dziecko, zatem najlepiej będzie potrafił dostosować etapy użytkowania poszczególnych przedmiotów do wieku rozwojowego niemowlaka.
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2020