Ekowyprawka. Jakie produkty będą bezpieczne zarówno dla malucha, jak i przyrody?
2019-10-10
Jeżeli rozemocjonowani stoicie właśnie u progu rodzicielstwa, w coraz większym pośpiechu wijecie gniazdo i szykujecie się do skompletowania wyprawki dla noworodka, włączcie pauzę. To idealny czas by chwilę zastanowić się nad przyszłością tej małej kruszyny. Nad tym w jakich warunkach przyjdzie jej dorastać i wychowywać własne dzieci. To ważny temat. Ostatnie 20 lat na niespotykaną skalę wyniszczyło naturę. Jeżeli chcemy, by nasze dzieci mogły oddychać pełną piersią, podziwiać przyrodę na żywo, a nie tylko oglądać zdjęcia i archiwalne filmy, musimy zacząć zmienić nasze przyzwyczajania.
Dziś jak nigdy dotąd każda indywidualna decyzja podejmowana w codziennym życiu ma ogromny wpływ na cały świat, na jego kondycję tu i teraz, a także na to w jakich warunkach żyć będziemy my i nasze dzieci za 10, 20 czy 50 lat. Dlatego podejmujmy decyzje świadomie i dołóżmy starań by wymóc na rządach i przedsiębiorcach działanie według zasad zrównoważonego rozwoju. Wbrew pozorom jesteśmy w stanie tego dokonać. Wystarczy, że zaczniemy sami kierować własnymi decyzjami zakupowymi i postawimy na marki, które równie mocno co o swój zysk dbają o środowisko. Już na etapie kompletowania wyprawki dla niemowlaka, możemy przyczynić się do ratowania środowiska naturalnego i jest to fakt. Nawet jeżeli w pierwszej chwili brzmi niedorzecznie.
Zanim więc pod wpływem różnych szeroko zakrojonych działań marketingowych zdecydujecie się na określony produkt, sprawdźcie jak i z czego powstaje. Nieważne czy do kupienia macie pieluszki, kocyki, łóżeczko czy zabawkę. Zawsze można wybrać tę firmę, która stosuje innowacyjne ekologiczne rozwiązania, minimalizujące negatywny wpływ na środowisko zarówno na etapie produkcji jak i sprzedaży, użytkowania, a następnie przetwarzania zużytego produktu.
Zobacz też: Wyprawka do żłobka. Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić
Najlepszym wyborem będzie producent, który dba o to by:
• minimalizować ślad węglowy pozostawiany w wyniku działalności firmy;
• nie drenować zasobów do cna;
• zmniejszać zużycie wody i emisję gazów cieplarnianych;
• unikać substancji potencjalnie szkodliwych dla środowiska i człowieka;
• redukować ilość odpadów.
Powinien także dbać o swoich pracowników, umożliwiając godziwe warunki pracy i wynagrodzenie, pozwalające na utrzymanie rodziny, zapewnienie opieki zdrowotnej i edukację na zadowalającym poziomie.
Czy takie firmy w ogóle istnieją? Czy można skompletować ekowyprawkę dla noworodka? Oczywiście, że tak!
Nawet jeżeli nie uda się Wam znaleźć wszystkich potrzebnych akcesoriów w wersji eko to i tak warto. I nawet nie wymaga to tak wiele zachodu, jak mogłoby się początkowo wydawać. My - mamy i ojcowie w Baby&Travel - dokładamy na co dzień wielu starań, by wyszukiwane dla Was akcesoria były nie tylko piękne i innowacyjne, ale także „ekologiczne”. Szukamy firm, które na każdym kroku udowadniają, że produkcja może być przyjazna środowisku.
Jedną z takich propozycji jest niemiecka marka Kikadu, która kieruje się nie tylko troską o przyrodę, ale także ogromnym szacunkiem dla drugiego człowieka, przejawiającym się w wielu różnych aspektach. Tu nikt nie zatrudnia nieletnich (chociaż produkcja odbywa się na Sri Lance), wynagrodzenia są wyższe od minimalnych 3-4 razy, czas pracy uwzględnia potrzeby rodziny, warunki pracy zaś uwzględniają troskę o zdrowie czy bezpieczeństwo pracowników. Kikadu tworzy warunki pracy daleko wykraczające poza normę w tym regionie Azji. Wszystko po to by produkowane przez firmę zabawki z duszą (slow toys) były bezpieczne i jak najwyższej jakości. By było to możliwe marka stawia na naturalne surowce. Maskotki, przytulanki, kocyki i wszystkie pozostałe akcesoria tekstylne powstają z organicznej bawełny indyjskiej. Wykorzystywane drewno pochodzi ze zrównoważonych upraw. Podobnie jak naturalny kauczuk. Kikadu korzysta także z materiałów pochodzących z recyklingowanych butelek PET. Potwierdzeniem wysokiej jakości są certyfikaty i normy, takie jak GOTS; Organic 100 Content Standard; EN71. Nawet logistyka w firmie nie jest zostawiona sama sobie i w myśl ograniczania śladu węglowego marka współpracuje jedynie z przyjaznymi dla środowiska przedstawicielami z tej branży.
Czytaj również: Wyprawka dla noworodka. Co i jak?
Kolejną marką, która zachwyca nie tylko jakością proponowanych przez siebie produktów, ale także swą o troską o pracownika i środowisko naturalne jest Hevea. To producent smoczków z naturalnego kauczuku, które podbijają serca dzieci i rodziców na całym świecie. Zachwycają się nimi nawet gwiazdy takie jak Orlando Bloom, Miranda Kerr, Alicia Keys i Evangeline Lilly. Smoczki są w 100 proc. wolne od szkodliwych substancji, takich jak bisfenol A (powszechnie znany pod skrótem BPA), ftalany czy polichlorek winylu (PVC). Delikatne, miękkie, elastyczne - idealne dla maluszków. Są też bardzo bezpieczne. Nie mają łączeń ani jakichkolwiek elementów, które nie są integralną częścią smoczka. Powstają z kauczuku, który pochodzi z wiecznie zielonych drzew kauczukowych. Jego pozyskiwanie odbywa się według zasad zrównoważonej produkcji. Stare drzewa wykorzystywane są do produkcji gryzaków i zabawek Hevea, a to jeszcze nie koniec. Marka dba o to by zarówno jej produkty, jak i opakowania nadawały się do recyklingu. Smoczek bez obaw możecie zakopać w przydomowym ogródku. Mikroorganizmy w glebie doskonale sobie z nim poradzą.
Obok cudownych produktów Kikadu i Hevea znajdziecie u nas wiele innych zabawek i akcesoriów dziecięcych przy których produkcji dbano o coś więcej niż wyniki finansowe. Przygotowaliśmy ofertę pięknych drewnianych zabawek marki Grimm’s dla dzieci w każdym wieku, czy bezpieczne dla zdrowia butelki bez grama plastiku, które „rosną wraz z dzieckiem”. zmniejszając ilość odpadów.
Akcesoria z listy pt. „wyprawka dla noworodka”, które bez problemu znajdziecie na rynku w wersji eko:
• pieluszki wielorazowe lub jednorazowe;
• chusteczki pielęgnacyjne nasączone jedynie wodą;
• naturalne kosmetyki do pielęgnacji niemowląt bez szkodliwych lub uczulających substancji;
• ubranka i tekstylia z organicznej bawełny lub bambusu;
• szklane butelki;
• butelki z wysokiej jakości stali nierdzewnej bez grama plastiku marki Pura;
• przytulanki i maskotki z bawełny organicznej, np. Kikadu;
• smoczki, gryzaki a nawet maty do wanienki z naturalnego kauczuku pozyskiwanego ze zrównoważonych upraw, np. marki Hevea;
• wózek – nawet on może być eko. Na rynku znajdziecie propozycje z recyklingowego tworzywa (PP- polipropylenu) i bio plastiku, które po okresie użytkowania nadal będą nadawały się do przetworzenia;
• torby dla mam mogą powstawać także z tworzywa pozyskanego w wyniku recyklingu.
Pokaż więcej wpisów z
Październik 2019
Polecane
Promocja
Smoczek dla niemowląt 2 szt., wolny przepływ (0m+), Pura
11,60 PLN brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 29,00 PLN/1szt.-60%
Cena regularna: 29,00 PLN brutto/1szt.-60%
Promocja
Zawieszka do smoczka, HEVEA
27,60 PLN brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 69,00 PLN/1szt.-60%
Cena regularna: 69,00 PLN brutto/1szt.-60%
Promocja
Wiszące pompony - dekoracja, Kikadu
47,60 PLN brutto/1szt.Najniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 119,00 PLN/1szt.-60%
Cena regularna: 119,00 PLN brutto/1szt.-60%